“Sürekli yaptığımız şey ne ise biz de oyuz. O halde mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.” Yaptığı çalışmalarla günümüzde matematik, fizik ve metafizik alanlarında birçok gelişmeye öncülük eden İyon filozofu Aristo, M.Ö. 300’lü yıllarda bu gerçeği dile getirmiştir.

İşletmelerin hayat döngülerinde de bu 2 terim “mükemmellik” ve “alışkanlık” hayati bir rol oynamaktadır. Dünya devi olmuş markaları gözümüzün önüne getirdiğimizde, bu 2 sihirli kelimenin onlar için ne kadar vazgeçilmez olduğunu anlamak hiç de zor değildir.

Mükemmellik, günümüzde yaşadığımız hızlı tempoda sağlanması çok kolay olmayan bir özelliktir. Örneğin bir İnsan Kaynakları ofisinde; işe alımlar, işten ayırmalar, disiplin soruşturmaları, performans sorunları, birbirine müşteri olan bölümlerin anlaşmazlıkları, maaş ödemeleri, izin takipleri gibi gündelik ancak vakit alan işlerle uğraşırken, uygunsuzlukların kök sebeplerini tespit etmek mümkün olmadığı gibi, doğru gittiği varsayılan süreçlerin iyileştirme olasılıklarını göz ardı etmek de son derece olağandır.

İnsan Kaynakları danışmanlığı tam da bu noktada işletmeler için ciddi bir katma değer yaratır. Uygunsuzlukların kök sebepleri; tüm taraflara eşit uzaklıkta, objektif, güvenilir ve yetkin bir bakış açısı ile son derece net bir şekilde ortaya konulabilir. Fark edilmeyen iyileştirme potansiyelleri de aynı şekilde gün yüzüne çıkarılabilir. Tüm bu çalışmalar, sürekli bir takip süreci ile sistematize edildiğinde ise mükemmeli aramak alışkanlık halini alabilir.

İnsan Kaynakları ofisinden verilen örnek, diğer tüm organizasyon birimleri için aynı şekilde geçerlidir. Kârlılık hedefi olan işletmeler, bu bakış açısı ile danışmanlık desteği almaktadır.

akademİK İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı; içinde “insanın” ve “kalitenin” yer aldığı tüm faaliyetlerinizde, işletmenizin hayatiyetini devam ettirme mücadelesinde destek olmak üzere yanınızdadır.

Serin TAŞKIRAN